↵ powrót do listy


2024-08-23 18:08

Relacja ze spotkania z przedstawicielami MZ

W dniu 21 sierpnia 2024 roku w siedzibie Konfederacji Lewiatan odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, w którym udział wzięli przedstawiciele firm będących członkami PIIM oraz innych organizacji branżowych związanych z cyfryzacją ochrony zdrowia (m.in. HL7 Poland, STORM, TGR). Gośćmi specjalnymi byli pani Iwona Wendel, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. informatyzacji, pan Wojciech Demediuk, dyrektor Departamentu e-Zdrowia oraz pan Hubert Życiński, zastępca dyrektora Departamentu e-Zdrowia.

Podczas spotkania omówiono plany wykorzystania środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w obszarze informatyzacji ochrony zdrowia. Przedstawiciele Ministerstwa zaprezentowali strategiczne założenia oraz konkretne projekty, które mają zostać zrealizowane w najbliższych latach. Szczególną uwagę poświęcono kwestii wdrażania nowoczesnych technologii, które mają na celu poprawę jakości i dostępności usług zdrowotnych dla obywateli.

Spotkanie stanowiło również doskonałą okazję do dyskusji nad najważniejszymi reformami, które są niezbędne w obszarze cyfryzacji ochrony zdrowia. Uczestnicy mogli wymienić się opiniami i przedstawić swoje propozycje, co spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony przedstawicieli Ministerstwa.

Ze względu na duże zainteresowanie, spotkanie odbyło się w formie hybrydowej – zarówno stacjonarnie w siedzibie Konfederacji Lewiatan, jak i online. Dzięki temu, wszyscy zarejestrowani uczestnicy mogli wziąć w nim udział, bez względu na ograniczenia miejsc w sali.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział oraz cenne uwagi, które na pewno przyczynią się do lepszego zrozumienia i realizacji wyzwań stojących przed cyfryzacją polskiej ochrony zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło propozycje finansowania projektów związanych m.in. z obsługą Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) i zdarzeń medycznych, aplikacji mZdrowie oraz narzędzi AI w formie pomocy publicznej dla przedsiębiorców. Pomysł ten najpierw spotkał się z zainteresowaniem ze strony uczestników, później wywołał kontrowersje związane z poziomem dofinansowania oraz jego rozliczeniem. Najwięcej wątpliwości wzbudziły kwestie związane z efektywnym wydatkowaniem i możliwościami absorpcji przez rynek tak dużego budżetu — ponad 3 miliardów PLN do końca marca 2026 roku.

PIIM oraz inne organizacje biorące udział w spotkaniu, we współpracy z firmami członkowskimi, przygotowują obecnie swoje stanowisko wobec przedstawionej propozycji.