↵ powrót do listy


2018-04-30 12:24

Kongres OSOZ 2018. Międzysektorowa debata o nowym modelu ochrony zdrowia.

Ponad 1200 gości, 8 sesji tematycznych, 70 prelegentów z Polski i zagranicy, niemal 8 godzin wykładów oraz dyskusji na temat opieki koordynowanej i personalizowanej z perspektywy możliwości, jakie stwarzają rozwiązania e-zdrowia – XXIII Międzynarodowy Kongres OSOZ (24 kwietnia 2018 r., Katowice) wyznaczył nowe kierunki rozwoju sektora.

– Jeżeli obszar medycyny przedszpitalnej będzie dobrze zorganizowany i skuteczny w swoich zadaniach, wówczas będzie w stanie rozwiązać praktycznie wszystkie problemy związane ze zdrowiem. Aby był on skuteczny i szczelny, powinien być koordynowany, głównie z powodu swojej wielkości i bardzo szerokiego spektrum zadań realizowanych w różnych miejscach i w różnym czasie – dr inż. Zygmunt Kamiński, Dyrektor Komitetu Naukowego Otwartego Systemy Ochrony Zdrowia, podkreślał konieczność innowacyjnego spojrzenia na problemy, z którymi od lat boryka się służba zdrowia.
Koordynacja i personalizacja, przy błyskawicznie rosnącej ilości danych na temat każdego pacjenta, jest dziś możliwa tylko z pomocą technologii informacyjnych. Sektor zdrowia potrzebuje głębokiej informatyzacji, jaka już dawno dokonała się w innych branżach. Potrzebuje też dobrych i przemyślanych rozwiązań cyfrowych – od e-kont zdrowia pacjentów, po aplikacje mobilne i zaawansowane systemy IT dla placówek ochrony zdrowia. Dopiero gdy informacja o pacjencie będzie podążała za nim, a pracę lekarzy wspomogą systemy sztucznej inteligencji, będziemy mogli mówić o perfekcyjnie zorganizowanej opiece zdrowotnej nastawionej na potrzeby chorego i każdego obywatela.
Kongres OSOZ 2018 był wyjątkowy pod wieloma względami. Liczba uczestników zwiększyła się w stosunku do roku 2017 roku o 35%. Zorganizowano sesje tematyczne dla lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych oraz pacjentów. Omówiono najbardziej aktualne zagadnienia, w tym m.in. cyberbezpieczeństwo w podmiotach medycznych, projekty digitalizacji polskiego rynku zdrowia, w tym e-receptę, e-ZLA oraz plany w zakresie opieki farmaceutycznej. 20 firm i instytucji – w tym uczelnie, fundacje, start-upy – zaprezentowało innowacyjne rozwiązania i osiągnięcia naukowe.
Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili wiceministrowie zdrowia w osobach Janusza Cieszyńskiego i dr hab. Marcina Czecha, eksperci zagraniczni, przedstawiciele organizacji rynku zdrowia. Specjalne przesłanie do uczestników Kongresu OSOZ wystosował Vytenis Andriukaitis – Komisarz Europejski ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności.

Kongres zwieńczyła uroczysta Gala Liderów Ochrony Zdrowia w nowoczesnej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W Gali wzięło udział ponad 1400 gości. Kryształowe statuetki Liderów – symbolizujące najwyższe zasługi w ochronie zdrowia – trafiły do 13 osób i instytucji.

Już dziś zapraszamy Państwa do udziału w XXIV Międzynarodowym Kongresie OSOZ, który zaplanowano na 9 kwietnia 2019 roku. Tematem głównym będzie obszar opieki szpitalnej.